UGRÁLÁS/SZÖKKENÉS

1- kép: Ugrás puha talajfogással, nagy szögváltozás a térd ízületben és hosszú talaj érintkezési idő

 

2- kép: Kemény, becsapódó talajfogással történő ugrás, kisebb szögváltás a térd ízületben és rövid talaj érintkezési idő

 

Általánosságban elmondhatjuk, hogy amennyiben az ínakat, szalagokat és ízületi tokokat pozitív impulzusnak szeretnénk kitenni, rendszeresen ugrálásra van szükség. Az ugrálás milyensége meghatározza a terápiás hatást is. A puha talajfogással, a térdízületben nagy szögváltozással végrehajtott, hosszú talaj érintkezési idővel végzett ugrás, a lassabb típusú kollagén rostokra hat. A keményebb talajfogással kivitelezett, a térdben kisebb szögváltással járó, rövid talaj érintkezési idővel végrehajtott szökkenés a gyorsabb típusú kollagén rostokat, valamint az inakat, szalagokokat és az ízületi kapszulát edzi .

Ezért az ugrás végrehajtásának sebessége és a talajfogás minősége döntő jelentőségű attól függően, hogy melyik anatómiai struktúrára szeretnénk hatni. Mint mindig, itt is meg kell jegyeznünk, hogy mindkét ugrás által közvetített tréning az izmokra, és a kötőszövetre is hatással van. Az egyik azonban jobban izomszövet központú, míg a másik jobban a fasciára hat.

Könyvünkben, a Fascia meets muscle (Meyer & Meyer kiadó, 2017), valamint e-learning programunkban az ARTZT társasággal és Lamar Lowery személyi edző és funkcionális képzési szakértővel együttműködve, számos klasszikus, funkcionális gyakorlatot mutatunk be kis segédeszközökkel, amelyeket oly módon változtattam meg, hogy a hangsúly főként a fasciális struktúrák edzésére kerüljön.