AKUPUNKTÚRA

Az akupunktúra (aku = tű, punktio = lyukasztás) egy 2000 éves, hagyományos kínai gyógykezelési módszer, mely középpontjában a testben szabad áramló energia: a Qi harmonizálása áll.

A kezelés során vékony tűket használnak a bőrön és a felületes fascia rétegeken, azért hogy a testet behálózó energetikai útvonalak – vagyis a meridiánok – mentén futó kitüntetett pontokat stimulálják. A megfelelő pontokba illesztett tűket kb. 30 percig hagyják hatni. Ez segíti a különböző meridiánok közötti energiaáramlást, valamint az egyes meridiánokhoz kapcsolódó testi funkciók egyensúlyának helyreállítását. Különböző hatások érhetők el a tűk elforgatásával, felfelé vagy lefelé mozgatásával, valamint a tűk előmelegítésével.

Ma már tudjuk, hogy a meridiánok mentén futó bizonyos akupunktúrás pontok a miofasciális útvonalak kereszteződéseinél találhatóak. Ebből következik, hogy a fascia kezelések és az akupunktúra kölcsönösen hatnak egymásra.

A fentieken kívül nem elhanyagolható az akupunktúra analgetikus hatása sem, melyet a fájdalomcsillapító hormonok felszabadítását előidéző akupunktúrás pontokba helyezett tűk katalizálnak. Különösen a fej, a hát és az ízületi fájdalmak kezelésénél nagy hatásfokú, amint azt több esettanulmány is bizonyítja.

Az akupunktúrának – aszerint, hogy mely testrészen alkalmazzák – számos formája alakult ki:

  • fül akupunktúra
  • fej akupunktúra
  • kéz akupunktúra.
  • láb akupunktúra.

Noha ezen technikák során csak az adott testrészeken használnak tűket, hatásukat tekintve mindegyik kezelés az egész emberi szervezetre hat.